Upečte si raritu. Posvícenskou hnětýnku

O těstu na hnětýnky se říkávalo, že je moc drahé. Důvod je ten, že se většiny ingrediencí, hlavně másla, dává čtvrt kila. A s máslem se kdysi šetřilo. Proto se hnětýnky pekly jen jednou do roka a proto tolik chutnaly.

Hnětýnka je z Cukrárny Alfredo Anny Fišerové z Blatné. Foto: SP

Suroviny na Prácheňskou posvícenskou hnětýnku. Těsto do 15 formiček.

250g másla

250g moučkového cukru

250g polohrubé mouky

5 vajec

1 vanilkový cukr

½ kypřící prášek

citronová kůra

1 dcl rum

Poleva

200g moučkového cukru

1 bílek

1 lžíce citronové šťávy nebo

1 lžíce rumu

 

 

Máslo a vejce  si předem připravíme, aby měly pokojovou teplotu. Oddělíme si žloutky a bílky. Rozměklé máslo utřeme s cukrem, vanilkovým cukrem a citronovou kůrou do pěny. Postupně přidáváme žloutky a po lžících rum. Do bílků si přidáme špetičku soli, aby se lépe ušlehaly, a vyšleháme tuhý sníh. Mouku prosijeme a promícháme s kypřícím práškem. Do vyšlehaného máslového těsta nakonec opatrně přidáme ušlehaný sníh a mouku, smíchanou s práškem. Kulaté formičky na hnětynky vymažeme tuhým sádlem nebo olejem a vysypeme hrubou moukou. Lžící do nich opatrně nandáme těsto tak do výše 1 cm nebo do poloviny formičky a vyskládáme na plech. Pečeme v předehřáté troubě na  180 °C  do zlatova asi 15 – 20 minut. Při pečení se těsto rozteče a trochu vyskočí. Hotové hnětynky opatrně vyklápíme z formiček  a necháme vychladnout.

Bílková poleva

Do prosátého moučkového cukru přidáme bílek a lžíci citronové šťávy nebo rumu.  Metličkou šleháme do zhoustnutí asi 10 minut. Poleva nesmí být moc hustá, to by se špatně roztírala (přidáme trochu citronové šťávy), a ani řídká, to by zase stékala (přidáme trochu cukru). Pravé posvícenské hnětynky byly vždy  s bílou polevou. Postupem času se začala nahrazovat i čokoládovou. Zdobíme drobnými cukrářskými ozdobami – různobarevnými kytičkami. Na Václavské pouti ve Strakonicích je jich vždy bohatý výběr.