3. Leden 2015 v 19.09

Muzeum jde malbě vstříc

Muzeum jde malbě vstříc

Muzeum jde malbě vstříc

Městské muzeum ve volyňské Tvrzi je v současné době nabito třemi výstavami. Na Malsičce nezahálí ani hřbitovní výstavní síň Na shledanou.

Malbě vstříc je název výstavy, která představuje díla z muzejní sbírky od 16. do 20. století. Charakterizují ji slova: stará i mladá, umělecky usedlá, ale i rozjívená a neujasněná. Akademická, řemeslná i lidová. Prostě malba. Výstava potrvá až do 15. dubna.

Nové břehy staré řeky je další výstava. Tentokrát v suterénu Tvrze. Připomíná regulace řeky Volyňky v letech 1864 až 1912. Stavební úpravy obou říčních břehů. Odklonění jejího toku, protipovodňové tarasy, kanalizace... Urbanistické proměny starobylé tváře nejníže položené části města. Ve fotografiích, dokumentech a plánech. N8vštěvníci ji mohou zhlédnout do 31. března.

Ve stejný den končí třetí výstava. Průmyslovka. Osobnosti, mezníky, artefakty... Škola slaví sto padesát let a expozice představuje její významné učitele, žákyi, budovy, příběhy...

Hřbitovní výstavní síň s příznačným názvem Na shledanou obsadil Norbert Schmidt a jeho Überraum. Co si za tím představit? Kurátor výstavy Jan Freiberg ji chrakterizuje jako prostorovou skicu, která obrací Galerii Na shledanou ve Volyni naruby.

"Vnitřek se stává venkem. Architektonická intervence zcela proměňuje celkové vyznění atmosféry této bývalé smuteční síně, kde jsme si již zvykli setkávat se s předními českými umělci a jejich příspěvky k existenciálnímu tématu konečnosti pozemského života. Prostor galerie se nyní otevírá a uzavírá současně. Radikálním zaplněním vnitřku budovy vysokými stěnami se paradoxně otevírá prostor prázdna, ticha a koncentrace. Prostor vytržení z běžného vizuálního i akustického hluku, prostor rozepjatý mezi světlem a tmou. Prostor jako obraz, okno, práh, šifra, odkaz k prostorům zcela jiným," komentuje kurátor.
 

Obec: