26. Únor 2015 v 22.50

Mačkovští mají volby do místní samosprávy jako seriál

V březnu bude z obecního úřadu opět volební místnost. Foto: S Petráková

V Mačkově na Blatensku nestačí na volební urnu sednout prach. Loni ji vyndávali dvakrát kvůli volbám do zastupitelstva obce a jednou kvůli Evropskému parlamentu a Senátu. Letošního 14. března jdou volit znovu.

Zastupitelé se v obci dva kilometry od Blatné spolu ne a ne shodnout. A to už druhé volební období. Ti, které voliči vybrali v roce 2010 se předloni rozhádali kvůli vodovodu, což mělo za následek vrácení více než milionové dotace. Ministerstvo vnitra jim určilo termín nových voleb na 15. března 2014. Mandát měli ale jen do října, kdy volila celá republika. Ani poté se však Mačkovští nedočkali fungujícího vedení. Někteří zvolení zástupci nepřišli ani na ustavující schůzi a tak pro obec to nejnutnější obstarává starosta Jiří Doležal, vzešlý z loňských březnových voleb.

Po posledních volbách se zastupitelé Mačkova nerozhádali. Rezignovali. „Na ustavující schůzi tři z nich rezignovali na novou funkci a zůstali jsme jen čtyři. A to je na sedmičlenné zastupitelstvo málo. Pravděpodobně neunesli, že na ně nevyšla funkce nejvyšší. Starosty a místostarosty,“ vysvětluje Josef Zach předchůdce starosty Jiřího Doležala, který už do loňských říjnových voleb znovu nešel. 

Poté ale, co se vedení obce znovu rozpadlo, se Zach nebrání tomu, že by si post starosty, který předtím zastával od roku 1990, znovu zopakoval, a tak je jeho jméno opět na březnové kandidátce.

Problémy v obci se táhnou od září 2013, kdy dva zastupitelé rezignovali už 1. září, další dva 9. září. Důvodem byla kvalita vody v místním vodovodu. Rozbory z vrtu totiž ukázaly nadlimitní množství radonu a manganu.

Plány byly takové, že obec ze slíbené milionové dotace od ministerstva zemědělství opraví čtyřicetileté vedení, další potřebné peníze doplatí z rozpočtu obce a napojí se na dálkový přivaděč vody od Římova, který využívá i Blatná.

Sedm zastupitelů se ale názorově neshodlo. „Řešení vidím v nových vrtech, které by si na své náklady zřídila obec,“ řekl tehdy Jindřich Bláha, který se kvůli vodě vzdal mandátu. Nenalezení dohody mělo za následek vrácení dotace a zrušení smlouvy s firmou, která měla výměnu vodovodu provádět.

 

Obec: