1. Duben 2015 v 9.15

Kostel v Mirovicích zdolávali hasiči necelých 20 hodin

Kdo nebo co zažehlo oheň vyšetřují specialisté. Foto: archiv HZS

Od druhé odpolední 31. března do dopoledních hodin následujícího dne bojovali profesionální i dobrovolní hasiči s plameny na mirovickém kostele. Církvi uchránili milion, celková škoda je čtyři miliony.

Jak požár vznikl, není zatím jasné ani vyšetřovatelům. Oheň spolykal čtyři miliony. Dva na budově, jeden na střešním zařízení mobilního operátora a jeden na interiéru kostela. Na obrazech, harmoniu, sochách a dalších věcech, které se hasičům podařilo vynést, zachránili církvi rovněž milion.

Kdy začalo hořet? Tísňová linka vyslala hasiče 31. března v 13:58 hodin. První dorazili místní.  "Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic Písek a Blatná, svolány byly jednotky SDH obcí Mirovice, Čimelice a Rakovice. V době příjezdu hasičů hořela plamenem celá střecha kostela o třech nadzemních podlažích. Osádky všech osmi vyslaných cisteren, automobilového žebříku a automobilové plošiny okamžitě zahájily hasební práce. V kostele a ani v bytech, které stavebně přímo na kostel navazují, kromě správce nikdo nebyl," popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Hasiči ještě stačili vynést několik obrazů, dřevěné plastiky, dřevěné harmonium a další vybavení. Na místní hasičskou stanici zároveň přestěhovali věci z bytu správce.

Hasiči sice dostali požár pod kontrolu, ale ukázalo se, že zásah bude velmi náročný a zdlouhavý. "Pod ohořelými trámy krovu i nad obytnou částí, i po několika hodinách hašení dál oheň hořel v podbití a pod oplechováním. A plamenné hoření stále intenzivně podporoval silný vítr. Bylo tedy nutné rozhodnout, jakým způsobem bude krov stržen, aby bylo možné vše dohasit. Stržení pomocí háků se nedařilo, odřezání trámů z automobilové plošiny nebylo bezpečné pro zasahující hasiče. Další možností, jak střešní trámy odstranit, bylo pomocí automobilového jeřábu, který by těžké trámy zvednul a dostal na zem," líčí obtíže mluvčí hasičů.

Hasičům nepomohl pro nízké parametry automobilový jeřáb ze strakonické stanice, proto musel přijet větší a silnější jeřáb z Českých Budějovic. "Hasiči jeřábem postupně strhávali trámy krovu, čímž vytvořili prostor pro dohašování i nepřístupných částí střechy. Po několika hodinách se však část střechy nad lodí kostela propadla," doplňuje mluvčí Matějů.

Zdolávání ohně se přesunulo i na další den. Střechu a krovy nakonec dohašovali písečtí profesionální hasiči s místními dobrovolnými. Definitivní konec byl až v 9:24 hodin.

 

 

Obec: