27. Leden 2015 v 10.30

Co říkají o teplém počasí v lednu pranostiky? To, že bude bída!

Co říkají o teplém počasí v lednu pranostiky? To, že bude bída!

Co říkají o teplém počasí v lednu pranostiky? To, že bude bída!

Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu. Tahle pranostika je známá přinejmenším 80 let.

V dobách, kdy nebyl internet, počítače, ale ani televize a rádio, měli lidé přírodní úkazy odkoukané a zaznamenávané. A tak věděli, jaký bude rok, když je v lednu mráz jako když praští, když je první měsíc roku morký, často svítí slunce nebo jsou mlhy.

Zajímavé je, že o sněhu se lednové pranostiky téměř nezmiňovaly. A nebýt v současné době taková vymoženot jako sněhová děla, tak si lyžaři ani nezalyžují. V nižších polohách, kde stále ještě sáňky a brusle čekají na svoji příležitost, byl led a mráz "viděn" pár dní kolem konce minulého roku.

Jaký bude celý nový rok se před desítkami let vědělo už 1. ledna. A to podle toho, na jaký den v týdnu Nový rok připadal. Ten letošní 2015 připadl na čtvrtek a proto můžeme očekávat poměrně skvělý rok: Pranostiky totiž říkají, že: Připadne-li na čtvrtek, předpovídá se mírná zima,  větrné jaro, parné léto, krásný podzimek, mnoho ovoce a hojnost obilí.

Nejznámější lednové pranostiky se týkají prodlužujícího se dne: Na Nový rok, o slepičí krok nebo Na Tři krále o hodinu dále. K teplotním výkyvům jistě docházelo i před dávnými lety. Jinak by ani nemohla vzniknout pranostika o komářích: Tancují-li v lednu komáři, ať se sedlák po píci ohlíží. Nepříznivý rok předpovídala lidová moudra i vinařům: Je-li leden teplý, nepřibude do sudu.

Leden předpovídá i jaro: Mlhavý leden - mokré jaro. A jaký má být ten opravdový leden? Leden ve dne svítí a v noci pálí!